Genetik cilt bakımı testi

Cilt Genetik Testi ile genetiğinizin cildinizin sağlığı hakkında size neler söyleyebileceğini öğrenin.
DAHA FAZLA BİLGİ
skin24genetics
Prueba adn piel

Bu DNA cilt bakımı testinde, genetiğinizin cildin yaşlanma sürecinde önemli bir rol oynayan nem, elastikiyet ve antioksidan kapasitesi gibi cilt özelliklerini nasıl etkilediğini analiz ediyoruz.

 

Genetik cilt testi ile genetik yatkınlığınızı öğrenin!

Cilt yaşlanması, kalıtım ve çevresel faktörlerden  etkilenen karmaşık bir süreçtir. İkizler üzerinde yapılan son araştırmalar cilt yaşlanmasındaki varyasyonun %60’a kadarının genetik faktörlere bağlanabileceğini ortaya koymuştur. Karşılaştırma yapıldığında, genetik olmayan faktörlerin toplamı %40’dır.

Bu genetik cilt bakımı testini oluştururken amacımız, her bir belirteci belirli cilt özellikleriyle ilişkili bir dizi çoklu polimorfizme göre sınıflandırarak yaşlanma karşıtı terapiler veya kişiselleştirilmiş cilt bakımı rutinleri sunmaktır.

Şimdiye kadar, çoğu kozmetik ve cilt bakımı endüstrisi, ticari açıdan kuşkusuz rahat olan, ancak bilim uzun zamandan beri herkesin farklı olduğunu gösterdiği için gerçekçi olmayan “herkese uyan tek beden” çözümlerden taleplerini işlemeye çalıştı. Ciltlerinin ihtiyaç duyduğu bakım da farklıdır. Bu DNA cilt bakımı çalışması, kişiselleştirilmiş güzellik bakımlarına yönelik ilk adımdır.

Cilt bakımı raporumuzla, size ve dermatoloğunuza veya güzellik danışmanınıza kişiselleştirilmiş bir cilt bakımı tedavisi tasarlarken yararlanabileceğiniz pratik bilgiler edineceksiniz.

Örnek Dermagenetik raporumuzu indirin.
Raporlar, İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca Leçe ve İspanyolca dillerinde hazırlanmaktadır.

piel sumario EN
Prueba adn piel

Her cilt farklıdır

Cilt, vücudun en büyük organıdır ve neredeyse dünyadaki insan sayısı kadar cilt tipi vardır. Genetiğiniz ve çevreniz, cildinizi tanımlayan farklı özellikleri belirler. Başka bir deyişle, cilt ve genetik cilt hastalıkları hayatınız boyunca başınıza gelen her şey ve DNA’nız tarafından belirlenir.

Cildinize uygun şekilde bakabilmek için yapmanız gereken ilk şey onu tanımaktır. Bazı özellikleri bir bakışta kolayca tanımlanabilir. Örneğin, çok açık ten renginiz varsa ve bu nedenle güneş ışınlarına karşı çok hassassınız. Örneğin glikasyon gibi diğer cilt özellikleri dışarıdan tanımlanabilir değildir, ancak basit bir genetik test bunları gün ışığına çıkarabilir ve en iyi tedavileri seçmemize yardımcı olabilir.

Bezlerin esas olarak yağ mı yoksa su mu salgıladığına bağlı olarak 3 ana cilt tipi vardır:

Kuru veya normal cilt, yağlı cilt ve karma cilt.

Kuru cilt, yağ salgılamadığı için kirlilik oluşturmaya çok az yatkınlık gösterir, ancak tam tersine kırışıklık oluşturmaya ve yaşlı cilt gibi görünmeye daha yatkın bir cilttir.

Yağlı veya karma cilt, içerdiği estetik bileşen nedeniyle, sosyal ve duygusal sorunlara yol açan en yaygın cilt hastalıklarından birine daha yatkındır: akne. Bu bozukluk, yağ veya ölü hücrelerin gözenekleri tıkayarak beyaz nokta, siyah nokta ve komedon oluşumuna yol açmasıyla ortaya çıkar. Ergenlik döneminde çok yaygındır ve genellikle yaşla birlikte geçer ancak yaşamın herhangi bir aşamasında ortaya çıkabilir. Akne, sedef hastalığı veya varis, diğerlerinin yanı sıra, genetik cilt testimizin “Cilt Bakımı” bölümünde bulabileceğiniz cilt hastalıklarından bazılarıdır. 

Hem tıbbi hem de popüler olarak ciltle ilgili en kritik ve bilinen yönlerden biri güneş hasarıdır. Dermatolojik bakım söz konusu olduğunda, her yaştan insanın kendi başına belki de en büyük endişesi haline geldi. Aynı cilt tonuna sahip iki kişinin foto-yaşlanmaya farklı yatkınlıkları olabilir ve birçok durumda bu farklılıklar DNA’larında görülebilir. Genetik cilt testimizde, güneş hassasiyeti, güneş lekeleri, bronzlaşma kolaylığı ve foto-yaşlanma gibi farklı yatkınlıkları analiz ettiğimiz kapsamlı bir bölümümüz vardır.

Güneşe karşı korumanın önemini giderek daha fazla anlıyoruz.

Güneşe en çok maruz kaldığımız yaz aylarında cildimizi korumak artık neredeyse tüm nüfus için vazgeçilmez bir ihtiyaç haline geldi. Ancak cildimizi güneşten korumamız gereken sadece yazın değil; yılın geri kalanında da gereklidir, çünkü bulutlu gökyüzünde bile güneş ışınları bizi etkiler ve üst deriye zarar verir. Bu nedenle, birçok günlük cilt bakım ürünü zaten güneş kremi içerir ve giderek daha fazla insan yılın her günü, özellikle yüz ve eller gibi en çok maruz kalan bölgelerde güneş kremi kullanır. Ne yazık ki  güneşten korunmaya dikkat etmemek çeşitli cilt hastalıklarına ve hatta cilt kanserine yol açabiliyor.

Ancak, sağlıklı cilt bakımı alışkanlıkları edinerek yatkınlıklarınızın değiştirilebileceğini unutmayın. Raporumuzdaki veriler, ihtiyacınız olan cilt bakımı rutinini benimsemenize ve cildinizi mümkün olduğunca sağlıklı, bakımlı ve mümkünse sadece birkaç cilt yaşlanma belirtisiyle birlikte tutmaya yardımcı olacaktır.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, cildin bir diğer önemli yönü glikasyondur, peki nedir?

Glikasyon, epidermisin DNA’sında değişikliklere ve hücre içi ve hücre dışı proteinlerde şekerlerin sabitlenmesine neden olan enzimatik bir reaksiyondur. Bu, kolajen ve elastin liflerinin sertleşmesine neden olur ve sonuç olarak cilt elastikiyetini kaybeder.

Bu açıdan 24Genetics genetik cilt testi, cildinizde glikasyon riskine yatkınlığınız hakkında sizi bilgilendirir. Yüksek olması durumunda, karnosin, niasinamid, silibinin veya alfa-lipoik asit gibi onu kontrol etmeye yardımcı olan kozmetik ürünlerin veya takviyelerin yapıldığı bazı bileşenleri öneriyoruz.

Peki ya D vitamini?

D vitamini, kemiklerimizin ve eklemlerimizin sağlığı için hayati öneme sahiptir ve cildimiz, üretiminde önemli bir rol oynar. Bu nedenle, genetik olarak D vitamini eksikliğine yatkınsanız, bu durum raporunuza yansıyacaktır. Bu durumda, yağlı balıkların veya balık karaciğeri yağının optimal D vitamini seviyelerine ulaşmaya yardımcı olduğunu unutmayın. Gerekirse, yağda çözünen bir vitamin olduğu için sağlık uzmanınız tarafından reçete edilmesi gereken vitamin takviyelerine her zaman başvurabilirsiniz.

Ayrıca raporumuz, B9, B12, C ve E gibi cilt bakımı için önemli olan diğer vitaminleri ve Omega-3 ve Omega-6 esansiyel yağ asitlerini yeterli düzeyde almaya yatkınlığınız hakkında da bilgi içermektedir.

Daha fazlası…

Bunlar, raporunuzda bulacağınız bazı bilgilerdir.

Cildinize özen göstermek

Bu bölümde, örneğin alt deride (dermis) glikoz ile meydana gelen ve hızlandırılmış cilt yaşlanmasının ana nedenlerinden birini teşkil eden ve cildin sarkmasına ve çatlamasına ile sonuçlanan dermal inflamasyonun ana nedenlerinden biri olan glikasyonu etkileyen spesifik genetik belirteçlere bakacağız. Koenzim Q10 gibi spesifik tedaviler oldukça etkilidir.

Oksidatif stres

Bu, cilt yaşlanmasının bir başka önemli nedenidir. Vücudumuzun kendi antioksidan sistemi vardır, ancak hepimiz eşit derecede etkili bir sisteme sahip değiliz. Genetik verilerimiz sayesinde vücudumuzun bu konuda nasıl davrandığını görebilir ve bu sürece nasıl yardımcı olabileceğimizi anlayabiliriz. Aynısı kirlilik, cilt hassasiyeti, cilt iltihabına yatkınlık, akne, varisli damarlar, vb. ile başa çıkma yeteneğimiz için de geçerlidir; hepsi cilt bakım stratejimizi tasarlamamıza yardımcı olan çok ilişkili bilgilerdir.

Güneş ve cildiniz

Herkes güneşe karşı aynı hassasiyete sahip değildir ve bu bizim ölçebileceğimiz bir şeydir. Bu aynı zamanda bronzlaşma yeteneği ve hatta güneş lekelerine yatkınlığımız için de geçerlidir. Foto-yaşlanma diğer bir önemli cilt bakımı sorunudur ve herkes aynı genetik yatkınlığa sahip değildir, bu nedenle, tüm genetik cilt hastalıkları ve cilt bakımı aynı şekilde tedavi edilmemelidir. Genlerinizi dinleyin ve cildinize ihtiyaç duyduğu bakımı verin.

Cildinizi besleyin

Cilt bakımının ilk adımı içeriden yapılan işlemdir. Vitaminler ve mineraller cildinizin sağlığında çok önemli bir rol oynar. Son araştırmalar, belirli vitaminlerin cilt sağlığında nasıl önemli bir rol oynadığını göstermiştir. Yine, bu vitaminleri özümseme şeklimiz de genlerimiz tarafından belirlenir. Bu nedenle, genetik bilgilerinize bağlı olarak, B6, B12, B2, C, D gibi bazı vitaminlerin ve folik asit veya Omega 3 ve 6 yağ asitleri gibi diğer temel besinlerin emiliminde bir eksikliğe yatkınlığınızı görebiliriz.

Bu temel bilgiyi bilmek, ne tür yiyecekleri daha sık yememiz gerektiğini ve hatta ne tür kremlerin özellikle cildimiz için faydalı olabileceğini görmemize yardımcı olur.

Zaten bir genetik testiniz var mı?

24Genetics, 23andme, Ancestry.com veya başka bir şirketten zaten bir test aldıysanız, 24Genetics cilt bakımı raporunuzu oluşturmak için ham verilerinizi kullanabiliriz. Sadece mağazamızdan satın alın ve hiç zaman kaybetmeden kişiselleştirilmiş dermatogenetik raporunuza sahip olacaksınız.

Sıkça sorulan sorular

BU GENETİK DERİ TESTİ NASIL YAPILIR?

24Genetics olarak size tükürük örneğini çok basit bir şekilde toplamanız için bir kit gönderiyoruz. DNA’nızı içeren bu örnek elimizdeki bir, birden fazla veya 7 raporun da oluşturulması için kullanılacaktır. Numune almak için izlenecek adımları gösteren videoyu izlemek için buraya tıklayın. Gerçekten çok kolay ve kendi evinizin konforunda yapabilirsiniz. Numuneyi aldıktan sonra, size vereceğimiz talimatlara göre bize geri göndermeniz yeterlidir. Raporunuzu, numune kodunuzu İnternet sitemize kaydettirdiğiniz andan başlayarak 3 ila 6 hafta sonra alacaksınız.

BU TESTİ BULUNDUĞUM ÜLKEDE YAPMAK MÜMKÜN MÜ?

24Genetics Avrupalı bir şirkettir, ancak dünya çapında çalışıyoruz. Böylece DNA kitlerimizi yaşadığınız herhangi bir ülkeye gönderebiliriz. Dünyanın her yerinde çok sayıda depomuz olduğundan ve kargonuzun olabildiğince hızlı olması için siparişinizde belirttiğiniz adrese en yakın olan depomuzdan gönderim yapacağız.

HER ŞEY BENİM GENLERİMLE İLGİLİ Mİ?

Genleriniz vücudunuzun işleyişinde önemli bir parametre olmasına rağmen, yaşam tarzı, egzersiz, diyet, yaşadığınız yer ve alışkanlıklarınız gibi diğer birçok durum da zindeliğinizi önemli ölçüde etkiler. Bu nedenle, genetik yatkınlığınız vücudunuzun işleyişini etkileyen faktörlerden sadece biridir. Yine de genetik raporlarımız size değerli bilgiler sağlar. Vücudunuzu daha iyi tanımak ona daha iyi bakmanıza yardımcı olur.

TÜM DERMATOGENETİK TESTLER AYNI MIDIR?

Sağlanan bilgilerin niceliği ve kalitesi açısından çok farklı seviyelerde çok sayıda genetik test vardır. 24Genetik testleri, en gelişmiş genetik analizlere dayalıdır ve 700.000’den fazla genetik belirteci analiz eder. Alacağınız bilgileri kontrol etmenin en iyi yolu, bu sayfanın üst kısmında bulunan örnek rapora bakmaktır. Ek olarak, 24Genetics’in genetik test yelpazesi piyasadaki en kapsamlı testlerden biridir.

BU CİLT BAKIMI İÇİN EN İYİ GENETİK TEST Mİ?

Evet, bunun iki ana nedeni ve birkaç tane de yardımcı nedeni var. İki ana neden, genetik bilginin kalitesi ve miktarıdır. Bu bağlantıdan neden bahsettiğimizi görebilir ve dermatogenetik testimizi tercih etmenizi sağlayacak daha birçok sebebi öğrenebilirsiniz.

TESTLERİNİZİN BİLİMSEL TEMELLERİ NELERDİR?

Yüksek düzeyde bir fikir birliği olduğunda, konuyla en ilgili bilimsel çalışmalar uluslararası kurum ve kuruluşlar aracılığıyla kamuoyuna duyurulur. 24Genetics, uluslararası bilim camiası tarafından geniş çapta onaylanan bu genetik çalışmaların binlercesini bir araya getirerek sıfırdan kendi DNA analiz algoritmasını geliştirmiştir, bu nedenle raporlarımız yüksek seviyede talep gören bir kalite düzeyine sahiptir. Ayrıca genetik, herhangi bir bilim alanı gibi, yaşayan ve sürekli gelişen bir alandır. 24Genetics’te, yayınlanma anına kadar bilinmeyen bilgileri sağlayan yeni araştırmalar da dâhil olmak üzere algoritmamızı periyodik olarak zenginleştiriyor ve iyileştiriyoruz.

BU TESTİ YAPTIRDIĞIMDA BANA NE GÖNDERİLECEK?

E-posta ile genetik yatkınlıklarınız hakkında eksiksiz ve kişiselleştirilmiş bir rapor alacaksınız. Ayrıca dilerseniz genetik haritanızın tüm bilgilerini içeren elektronik ham veri dosyanızı da talep edebilirsiniz. Hem rapor hem de dosya, DNA kitinizi kaydettirirken verdiğiniz e-posta adresine gönderilecektir.

RAPORUM GÜNCELLEMESİNİ NASIL YAPTIRABİLİRİM?

Ne zaman yeni bir özellik tasarlasak, onu herkese açık hale getirmeden önce çeşitli testler yaparız. Bu işlemi yaptığımızda, sizi de bilgilendireceğiz.

BU CİLT BAKIMI DNA TESTİ KLİNİK KULLANIM İÇİN GEÇERLİ Mİ?

Hayır. Doktorlarınızın teşhis etmesi gereken bir patoloji varsa, genetik cilt hastalıklarını teşhis etmek için daha uygun olan başka özel testler de vardır.

BU TESTİ KİMLER YAPTIRABİLİR?

Bu test, kendi genetiğinin sağladığı bilgileri göz önünde bulundurarak, cildine kişiselleştirilmiş bakım sağlamak isteyen her yaştaki kişiye yöneliktir. Testi bir bebek veya yaşlı bir kişiye yapılacaksa, tükürük numunesinin alınmasını kolaylaştıran özel bir kit gönderebilmemiz için lütfen siparişinizin yorum bölümünde bu durumu bize bildirin.

CİLT BAKIMIMI YAPARSAM NEDEN FOTO YAŞLANMA RİSKİM OLSUN?

Genetik, her zaman güvenmeniz gereken bir faktördür, DNA’nızın söylediği şeydir ve bu sizin doğal eğiliminizdir. Ancak diğer çevresel ve yaşam tarzı faktörleri de cildinizin zaman içindeki değişimini etkiler. İyi haber şu ki, cildinize iyi bakarsanız, eğilimli olduğunuz foto yaşlanma gelişmeyebilir veya en azından bu gelişimi çok yavaşlatabilirsiniz.

Logo 24g business partners

Bir güzellik salonunuz mu var, yoksa cilt ve güzellik bakımı dünyasında mı çalışıyorsunuz?

Genetik testlerimizle müşterilerinize nasıl daha fazla değer sunabileceğinizi keşfedin. Ortaklarımız ve distribütörlerimizin İnternet sitelerinde sizin için mükemmel bir formüle sahibiz.

  0
  Arabası
  Sepetiniz boş
   Calculate Shipping
   Apply Coupon